Translate

НОВА МРЕЖА

НОВА МРЕЖА
М р е ж а | САЗВЕЖЂЕ З

ОБАВЕШТЕЊЕ (5. мај 2024.)

Драги пријатељи, Отворили смо мобилну интернет-књижару, КЊИЖАРУ ПИСАЦА, која је веома посећена, и преко које се лако може наручити нови или стари број часописа „Заветине+“, а од јануара смо увели и могућност куповине часописа преко мобилног телефона, путем PosTneT упутнице. На основу захтева пошиљаоца, поручиоца, пошта у Србији прима уплате, а издавач, уредник часописа новац може да подигне у било којој пошти у Србији. Поручиоци само треба да знају број телефона уредника ( +381 63 7899949). Ово смо објавили у оквиру уобичајеног Билтена САЗВЕЖЂА З током фебруара и марта 2015. године: ... Сви очекују бесплатне новине, бесплатне часописе, тј. већина. Бесплатно је постало сан хиљада и хиљада људи. А управо је то – бесплатно – илити џаба – најскупље. Наш часопис има на видном месту ово: „Ове новине не финансира министарство културе, већ филантропи из Србије и света, зато су ово једине независне новине“. Да би то заиста и биле, ми не можемо да се ослонимо на рекламе, јер зна се како брзо и лако пропадају такви листови. Од државе, оне комунистичке и ове која то то ТОБОЖ НИЈЕ није, никад једну пару за издавање часописа нисмо добили. Нисмо ни тражили, јер смо знали да нам никада не би ни петопарац дали, зато што смо без – да не употребим другу и праву одговарајућу реч, – без „педигреа“ (котеријског и сваког другог). __ (...) (4. фебруар 2015, извод) - уторак, 7. мај 2024. *** Публикован је Нови број књижевног листа "Заветине+", мај, 81, 2024. - Пожурите да набавите нови број листа "Заветине+" до 12. маја 2024. После тога рока, можете САМО ПДФ ВЕРЗИЈУ! Лист се штампа у симболичном броју примерака, и не доштампава! Не продаје се у књижарама из познатих разлога. Забрањено је ПДФ верзију било кога броја књ. листа "Заветине+", без дозволе уредништва, постављати на интернету на сајтовима или на другим локацијама...

Претражи ову локацију

уторак, 14. јануар 2020.

ЗАВЕТИНЕ+ Број 22 – 23 - Београд, фебруар 2020. Година VI)

Одштампан је ових дана нови, фебруарски двоброј листа Заветине+


ЗАВЕТИНЕ+ Број 22 – 23 - Београд, фебруар 2020. Година VI) . САДРЖАЈ: УСПЕТИ?НЕ УСПЕТИ? / Бела Тукадруз (1-6) | ОДАВДЕ: БЕЗ ОБЛАНДЕ СУПРОСТАВЉАЊЕ НАЈГОРОЈ ВАРИЈАНТИ / Б. Тукадруз ( Поновно читање уредничких уводника у тематске бројеве часопиа Браничево | Александар Лукић : Тематски број: БЕЗДАНА УМЕТНОСТ > ТЕМАТСКИ БРОЈ – УСПЕХ И НЕУСПЕХ У ЖИВОТУ И У ЛИТЕРАТУРИ(7) |ТЕМАТСКИ БРОЈ – ТРАЖЕЊЕ СРБИЈЕ И ЊЕНОГ ИЗРАЖАВАЊА > ДА ЛИ ЈЕ САВА САВАНОВИЋ ЖИВ И ДАНАС? (8) | КЊИЖЕВНА НАГРАДА “ГОСПОЂИН ВИР” 2010. > ПИТАЊА,ЧУЂЕЊА, НЕРВОЗЕ, (ПРЕ)ВРЕДНОВАЊЕ (9) | КЊИЖЕВНА КРИТИКА ИЛИ ПРОВЕТРАВАЊЕ КРИТИЧАРСКИХ ЛОЖА (10) Темат: Парадокс књижевне лустрације КРИТИЧКО ПРЕИСПИТАВАЊЕ И САВЛАДАВАЊЕ ЗЛА АУТОРИТАРНЕ ПРОШЛОСТИ У ОБЛАСТИ КУЛТУРЕ > ПОЕЗИЈА XX ВЕКА – СВОЂЕЊЕ БИЛАНСА | ДУХ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ (11-12 ) | ФАНТАЗМАГОРИЧНА ИСТОРИЈА ВАЛТАЗАР ПРЕВАЛЕЗ I један могући избор СУДБИНА СРБИЈЕ. - Од чега зависи судбина Србије? / Бела Тукадруз(12-14) | Александар Лукић ДИВЉИ ПАРАДАЈС „СЕРАВАЦ“ (14) > Истина о српским писцима /Бела Тукадруз (14 - 17 ) | Летопис „ЗАВЕТИНЕ+“ ЕКСКЛУЗИВНО (17) | НАША ДУХОВНА СРЕДИШТА/Александар Лукић (17-18) | ДНЕВНИК.Варберг НЕСТАЈАЊЕ.И НАСТАЈАЊЕ / Бела Тукадруз (18) | ПУНА ПРАЗНИНА Отпор,4 / Б. Тук. (19-21) |НАСТАВЉА СЕ, ХВАЛА БОГУ! Књижевни авантуризам, као и занимање официјелног књижевног критичара, официјелног антологичара ·ЂУБРИШТЕ КАО ПРЕЛАЗНО ИСКУШЕЊЕ МОДЕРНЕ УМЕТНОСТИ, 2 (Пример други) (Трагом естетског егзорцизма) /Белатукадруз (21-24) | | Белатукадруз (Из ризнице) ЗЛАТНИ РАСУДЕНАЦ (18. јун 2011)Фуснота са пет звездица: критичари о критичарима (Још увек на терену нерашчишћеног прилаза према вредновању, превредновању, књижевној лустрацији. Лекција друга, 2) (24-25) | Ђаволи су отишли, мајмуни, ипак, нису дошли/ Б. Тук (25-26) | ЗАШТО ЈОШ УВЕК ОВДЕ НЕМА ПРЕВРЕДНОВАЊА? / Б. Т. (25-27) |Цитат и коментар. Нека се Лав Толстој преврће у свом гробу! / Б. Т. (28) | (ШТА СУ) КЊИЖЕВНЕ ЕЛИМИНАЦИЈЕ НАСПРАМ ТЗВ. НАЈГЛАВНИЈЕ, ПОСМРТНЕ КРИТИКЕ? / Б.Т. (29) |КОЈИ СУ ТО ВЕЛИКИ ПИСЦИ, УМЕТНИЦИ? СВЕ САМОЗВАНАЦ ДО САМОЗВАНЦА! / Б.Т. (29-30) | НАША ДУХОВНА УСРЕДСРЕЂИВАЊА ИЗМЕЂУ КАПИЈЕ ЗВИЖДА И ПЛАНИНСКОГ ПОЧЕЛА И ИЗВОРА ЈОВАНЕ СТАНОЈЛОВЕ ПУДИНЕ или ТРАГОМ ОНОГА ШТО НАРОД ПРИЧА / Б. Т (30-31) | | НОВИ РАПОРТ – Магаза ~ Популарна, мобилна електронска књижара "Скупљача прашине" позната и као ПЕТАО "Заветина"(32)


>>>  прилози из овог двоброја....


ЦЈЕЛОМУДРИЈА овог света

(1989 – 2019)


ДУГО ПУТОВАЊЕ РУКОПИСА ЈЕДНОГ РОМАНА ОД ФИЈОКЕ ДО СРПСКИХ  ИЗДАВАЧА
Неки одломци из ЦЈЕЛОМУДРИЈА овог света публиковани су крајем 20. и почетком 21. века, најчешће у часописима штампаним у провинцији (Крагујевац, Велика Плана, Мало Црниће, Ниш, Сврљиг...) У листу „Заветине+“, штампано је неколико наставака овог рукописа (закључно са бројем 8; тзв. прва серија овог листа), и то би било то; кратка прича, да - мршаво што би се рекло. Али, у суштини, све је дуже, парадоксалније и апсурдније…
У једном коверту нађох (пред нашу Славу - Св. Аранђела, 2019. - уочи одласка у Шведску) два исечка из новина о ширем и ужем избору романа на Деретином конкурсу за необјављени роман и запис о рукопису романа ШИФРА ЈЕГУЉА (који су одбијали – годинама, пре тога! - без речи, објашњења, на разним конкурсима, и по редакцијама тзв. великих издавача, почев од 1989. године, када сам почео нудити тај рукопис, па све до те 2014. године, на том Деретином конкурсу) Запис Радивоја Шајтинца, песника и члана жирија. Текст је недатиран, не сећам се како је и када доспео до мене - можда крајем те исте 2014. године? То је био први написан текст о том рукопису чије дуго и велико путовање траје дуже од четврт столећа! * Не желим ни да нагађам зашто га је написао? Време ће све, као и обично, показати зашто. Савест живи писци не могу избећи, пре свега своју савест, Шајтинац је то показао и доказао…


Мирослав Лукић ШИФРА ЈЕГУЉА | ЗАПИС О РУКОПИСУ
Мора се признати, ретке су овакве књиге у српској књижевној, како историји тако и продукцији. За разлику од оних полемичних и превратничких са становишта, пре свега естетичких дилема и филозофских модела, конструкција, деконструкција или реинтерпретација, ова књига Мирослава Лукића комбинација је личне, завичајне, националне, космполитске, ерудитске, поетичке и заветне енциклопедијске мисије у превредновању и прочишћавању српске књижевности, њене историје, достигнућа, тематских и духовних простора,домета турбуленција, искушења и моралних и антропоцентричних, статусних и вредносних. Ауторов, условно говорећи, примарни композициони модел аутентичан је и убедљив преплет широкопотезних исходишта – топоними и датуми, време и простор, историја и догађаји, библија и океанска лектира, ратови и биографије, открића и хагиографије,заблуде и убеђења. Проучавања и завештања. Историја идеја, терор и шкарт, национално, иконографско, витешко „монашко“, све до Идеолошког, политичког тоталитарног, симулакрумског, и пост историјског, сајберсвеприсутног. Критика сваке хијерархије али и потрага за детекцијом неподчињавања. Кардинална тема обрачуна са бирократском књижевношћу. Археологија прећуткивања личности и дела.Књига је подељена на прецизне, не само тематске већ провоцирајуће откривалачке или феноменолошке области. Следи се хронологија врло захтевног породично, национално, човекотражитељског корпуса идеја што у појединачној мери личног ауторства није ни мало свакодневно или виђено. Жесток је ово обрачун са стереотипима свих врста, али то је посебна и неисцрпна област, бескрајна као монолог пања тотема који збори светлу, лицима и звездама. Међутим, да би то у рецепцији било праћено и схваћено, побринула се миксмедијална позиција ауторовог композиционог решења. Поетски интимне и експресивне исказе настављају пасажи мемоаристике, епско се преображава у енциклопедијски систематизовано а ово у полемичку есејистику, мудром искреношћу богат памфлет. Причини се и метатекст с елементима реторичке персифлаже, демистификује се и сам поступак али дискурзивни предео је стамен ко камени и водени белег, кућа, Храм, Магаза и разговетан и ангажован у својој поруци и непоштедан у својој анимацији и супериорне ауторске свести и савести. Што фактографски, што микроконтекстализацијом, наравно овде су присутна бројна имена из културне, политичке, верске, филозофске историје човечанства, и њихова се духовна прецизност узвисује мудрошћу писца изнад сфере пуке „услужне компетентности“. / Антибиократска плавет изнад предела и плодног тла националног ослонца у ком су лични, породични и уметнички завети дело којим се лична судбина одужује животу и уметности. / Ово је књига која се дуго и пажљиво чита, памти и одгонета, захтева одговорну и аналитичку мултидициплинарност а своју садржајну комуникативност лоцира у правцу богаћења читалачког знања, открића и демистификација.
Радивој Шајтинац


* Споменути роман се пробио у ужи избор једног књижевног конкурса, после немих "шиба" кроз које је прошао у Београду ("Просвета", "БИГЗ", СКЗ, ...) и Сарајеву... али је, наравно остао и даље у ауторовим фиокама, чекајући нека друга времена, која можда у овој и оваквој земљи неће ни доћи, или ако и дођу, биће то доцкан, прекасно)… Зашто овакве рукописе, овде (у Србији, овдашњој, оваквој каква јесте), одбијају, не воле, и чак – спречавају? - Постоји одговор на то питање, и треба да га дају, из свог угла, и други српски писци. Ја све ово пишем, далеко од Србије, ове зиме, да се ЗАХВАЛИМ, на време, свима који су у минулим деценијама одбили или спречили објављивање „ЦЈЕЛОМУДРИЈА“, ма из кога разлога, тобож књижевнох, ванкњижевног, идеолошког. Помогли су ми, сви ти уредници – српске транзиције, дубоко огрезли у фатуму посттитоизма, натерали су ме у велики инат и удубљивање – зато, велико им хвала. Већина од њих је у књижевном смислу покојна, и сви по својој заслузи леже у заједничкој гробници титоизма. Рукопис који су одбијали, гле чуда, надживео их је! Ево, дошло је време да се, у целини, обелодани на велики дан – Васкрс 2020. године.
Хвала Богу! - (Б.Т)



Ускршњи двоброј 26-27/2020. Заветина + излази из штампе првих дана априла. Продаваће се по цени од 1000,00 дин.. Потрудите се да овај Ускршњи број Заветина + у којем се, поред осталог, први пут обелодањује целовита верзија рукописа романа ЦЈЕЛОМУДРИЈА, набавите на време – примерак се може унапред резервисати већ од 14. јануара 2020. Уплата може да се изврши телефонски, или поштанском упутницом на наведену адресу. Поручиоци из иностранства плаћају и поштанске трошкове!! - У случају недоумице посетите МАГАЗУ Браће Лукић, популарну мобилну електронску књижару познатију као ПЕТАО Заветина



Нема коментара:

Постави коментар

Неумесне, вулгарне, увредљиве и недопустиве коментаре, који немају ни благе везе са поводом за коментарисање - бришемо...

Звездана капија

Звездана капија
НЕБО НА ЗЕМЉИ

ЗАВЕТИНЕ+, бр. 20-21/ ЈАНУАР 2020.

ЗАВЕТИНЕ+, бр. 20-21/ ЈАНУАР 2020.
Слободан преглед прве и последње странице листа, Садржаја...

NEWSPAPERS ECUMENICAL

NEWSPAPERS ECUMENICAL
ВАСЕЉЕНСКЕ НОВИНЕ (Medium)

ЗАВЕТИНЕ+, бр. 18-19/ 2019. ДЕЦЕМБАР

ЗАВЕТИНЕ+, бр. 18-19/ 2019. ДЕЦЕМБАР
Слободан преглед прве и последње странице листа, Садржаја...

ЗАВЕТИНЕ+ Ванредни Двоброј 16 – 17 - Београд, новембар 2019.

ЗАВЕТИНЕ+ Ванредни Двоброј 16 – 17 - Београд, новембар 2019.
Слободан преглед прве и последње странице листа, Садржаја...

ЗАВЕТИНЕ+ Ванредни Двоброј 14 – 15 - Београд, октобар 2019.

ЗАВЕТИНЕ+ Ванредни Двоброј 14 – 15 - Београд, октобар 2019.
СЛОБОДАН ПРЕГЛЕД, насловне и последње странице листа, 1, 32.

ЗАВЕТИНЕ + Број 12 – 13 * Београд, август – септембар 2019. Година V

ЗАВЕТИНЕ + Број 12 – 13 * Београд,  август – септембар 2019. Година  V
СЛОБОДАН ПРЕГЛЕД, насловне и последње странице листа, 1, 32.

ЗАВЕТИНЕ + Број 10 – 11 * Београд, мај – јул 2019 * Година V

ЗАВЕТИНЕ + Број 10 – 11 *  Београд,  мај – јул 2019 * Година  V
ПРЕГЛЕД 1, и 32 странице листа

ДИГИТАЛНА БАЗА КЊИЖЕВНОГ ЧАСОПИСА "ЗАВЕТИНЕ+"

ДИГИТАЛНА БАЗА КЊИЖЕВНОГ ЧАСОПИСА "ЗАВЕТИНЕ+"
ЗАВЕТИНА + Људи месечеве светлости - обавезна годишња претплата!

Најбрже до редовних и ванредних издања листа заветинЕ+

Најбрже до редовних и ванредних издања листа заветинЕ+
НАЈБРЖИ НАЧИН ПОРУЧИВАЊА И ПРЕТПЛАТЕ НА ЛИСТ "Заветине+"

Архива чланака